Dla rodziców

WhatsApp-Image-2024-04-06-at-17.48.32

Programy warsztatów dla RODZICÓW, które oferujemy wzmacniają podstawowy czynnik chroniący zdrowie psychiczne dzieci, zmniejszający jednocześnie prawdopodobieństwo podejmowania przez nich zachowań ryzykownych (agresja, przemoc, używki) jakim jest autentyczna i bliska relacja z rodzicami.

Warsztaty dla rodziców:

1. Wzmacnianie kompetencji rodzicielskich – budowanie autentycznej i bezpiecznej relacji z własnym dzieckiem w duchu Pozytywnej Dyscypliny – 6h

Celem warsztatu jest wspieranie rodziców w rozwijaniu umiejętności i kompetencji wychowawczych pomagających w długofalowym kształtowaniu u siebie i u dzieci postawy: empatii, szacunku, akceptacji dla odmienności każdego członka rodziny, samodzielności, koncentracji na poszukiwaniu rozwiązań trudnych sytuacji i konfliktów, pracy z emocjami swoimi i dziecka, budowaniu poczucia przynależności i znaczenia z jednoczesnym eliminowaniem i zmianą zachowań niepożądanych.

Warsztat dostarczy rodzicom gotowych narzędzi i technik do pracy nad sobą oraz do pracy z dzieckiem. Koncepcje, które obejmuje Pozytywna Dyscyplina to promowanie wzajemnego szacunku, identyfikacja przekonań stojących za trudnymi zachowaniami dzieci, kształtowanie efektywnej komunikacji i umiejętności rozwiązywania problemów, wdrażanie dyscypliny, która uczy, nie karze bez pobłażliwości lub surowości, koncentracja na poszukiwaniu rozwiązań zamiast na karaniu oraz stosowanie zachęcania zamiast pochwały, co pomaga budować trwałe poczucie własnej wartości i sprawczości u dzieci.

2. Jak wspierać dziecko w kryzysie psychicznym? – 2h

Celem warsztatu jest zwiększenie świadomości rodziców na temat zdrowia psychicznego dzieci oraz dostarczenie im praktycznych narzędzi i strategii, które pozwolą im skutecznie wspierać dzieci w trudnych sytuacjach i tworzyć bezpieczną i otwartą atmosferę do rozmów o trudnych tematach.

Rodzice nauczą się rozpoznawania sygnałów alarmowych w zachowaniu i nastroju dziecka, które mogą wskazywać na obecność kryzysu psychicznego. Poznają skuteczne strategię radzenia sobie ze stresem, lękiem i innymi trudnościami psychicznymi, których doświadcza dziecko. Dowiedzą się także jakie symptomy wskazują na konieczność uzyskania profesjonalnej pomocy.

3. Co robić żeby się nie wypalić jako RODZIC? – 2h

Z badań prowadzonych w latach 2018–2020 przez badaczy z Uniwersytetu w Belgii jasno wynika, iż polscy rodzice zajmują 1 miejsce pośród wszystkich krajów Europy w kategorii wypalenia rodzicielskiego. Wypalenie rodzicielskie przejawia się wyczerpaniem emocjonalnym, poczuciem kompromitacji wynikającym z odczuwanego kontrastu między wyobrażonym „ja” rodzicielskim, a rzeczywistością, utratą przyjemności z bycia rodzicem oraz emocjonalnym dystansem do własnych dzieci.

Zdystansowanie rodziców wobec dzieci koresponduje wyraźnie z poziomem odczuwanej samotności przez młodzież. Aż 37,5% młodych osób biorących udział w badaniu MŁODE GŁOWY deklaruje, że czuje samotność życiową. Celem warsztatu jest świadome i skuteczne zarządzanie wyzwaniami związanymi z rodzicielstwem, pomoc rodzicom w identyfikacji i zrozumieniu przyczyn i objawów wypalenia, jak również dostarczenie narzędzi i strategii, które pomogą im uchronić się przed tym stanem i/lub radzić sobie z nim. Rodzice poznają praktyczne strategie i techniki radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami rodzicielstwa, dbania o własny dobrostan oraz utrzymania zdrowej równowagi między życiem rodzinnym, a osobistym (własne potrzeby, pasje, marzenia).